Stovky hostily mistrovství Evropy žen do 19 let

Frýdek-Místek zažil minulý týden perných sedm dní, neboť hostil EURO žen do 19 let. Na Stovky dorazilo celkově přes dva a půl tisíce diváků, kteří viděli hned tři velmi zajímavé zápasy. Ten poslední nabídl duel české reprezentace s Itálií, při kterém bylo o víkendu možné navštívit také připravenou fanzónu.

Nejen Frýdek-Místek, ale celý Moravskoslezský kraj letos hostí mistrovství Evropy žen do 19 let. Na stadionu Válcoven se minulý týden odehrály celkově tři velmi pozoruhodné a netradiční utkání, na které diváci a fanoušci Lipiny rozhodně nejsou zvyklí. V prvním zápase se na našem připraveném trávníku střetly reprezentace Švédska a Německa. A hned první poločas nabídl pro 301 diváků mnoho zajímavého, neboť se o dva góly postarala Matilda Vinbergová a Švédsko vedlo po první půli 2:0. Favorizované Němky sice dostaly ve druhé půli šanci na snížení z pokutového kopu, ovšem hráčky ze Skandinávie předvedly velmi dobrý výkon v defenzívě a postaraly se o první senzaci na turnaji.

Druhý hrací den znovu přivedl do našeho fajného města hráčky švédské reprezentace, které se tentokrát utkaly s Anglií. Nyní už duel přitáhl 488 přihlížejících, ale z velké části fandících fanoušků. Přibližně sedm minut po zaznění hymny Du gamla, du fria (hymna švédského království, pozn. red.) se svěřenkyně Caroliny Sjoblomové znovu ujaly vedení po brance Elmy Nelhageové. Angličanky sice byly favoritky tohoto zápasu, ale na skvěle připravený mančaft Švédska neměly nárok. Blågult (přezdívka švédské reprezentace, pozn. red.) tak na Stovkách znovu slavila vítězství bez obdržené branky.

V posledním duelu přijela do Frýdku-Místku také česká reprezentace pod vedením Jana Navrátila. Pro veřejnost byla celý víkend připravena fanzóna, ve které si užily zábavu všechny věkové kategorie. Fanoušci si mohli vyzkoušet fotbalové šipky, kulečník, interaktivní fotbalovou arénu nebo přímo fotbalový zápas v kleci. Zavítali do ní také známé osobnosti jako ambasador turnaje a brankář Baníku Ostrava Jan Laštůvka nebo trenér ženské fotbalové reprezentace Karel Rada.

Organizace podléhala předpisům UEFY a FAČR, a proto nebylo možné využít parkoviště nebo ochozy bez sedaček, na které jsou fanoušci při zápasech Moravskoslezské fotbalové ligy zvyklí. Ani to ovšem rozhodně nepokazilo zážitek 2 069 fantastickým divákům, kteří se přijeli podívat a zafandit v duelu české reprezentace proti Itálii. Už předem bylo zřejmé, že Češky ze základní skupiny nepostoupí, zatímco Italky při pomoci ve druhém současně se hrajícím zápase mají šanci na play-off.

Přítomní diváci rozhodně ocenili hymnu Fratelli d´Italia (hymna Itálie, pozn. red.), kterou italské hráčky zazpívaly z plných plic a byla snad slyšet také ve druhé části města - Místku. Netrvalo to dlouho a už po třech minutách vypukla na straně apeninského poloostrova radost po famózním přímém kopu Nicoly Arcangeliové. Do poločasové přestávky Itálie přidala ještě jednu branku a vedla 2:0. Ve druhé půli Češky sahaly po toužící brance, ale ani velké příležitosti nedostaly míč za brankovou čáru. Italky následně přidaly další dva góly a vyhrály 4:0. Vzhledem k remíze v současně hrajícím se utkání (Francie 1:1 Španělsko, pozn. red.) nakonec Itálie rovněž na mistrovství Evropy skončila v základní fázi.

Klub by chtěl velmi poděkovat všem lidem, kteří se zúčastnili náročné organizace v našem areálu. Ať už se jednalo o místní trenéry, hráče nebo dobrovolníky, panovala velká ochota, obětavost a nesmírná profesionalita. Na poslední zápas české reprezentace dorazil do Frýdku-Místku také předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek, který byl velmi mile překvapen místním prostředím a atmosférou. Zástupkyně UEFY rovněž poděkovala našemu klubu a do rukou předsedy Radimu Mamulovi předala památeční desku, která bude už navždy symbolizovat EURO na Stovkách. Region Severní Moravy a Slezska tak opět jednoznačně dokázal, že na východě republiky dokážou fanoušci vykouzlit skvělý zážitek.