Příští týden rozhodne o osudu nižších soutěží

Zda budou fotbalové soutěže (třeba i bez diváků v hledišti) v této sezoně pokračovat, o tom by se mělo rozhodnout během příštího týdne.

Dle článku na webovém portálu iSport.cz je nejpravděpodobnější varianta, že neprofesionální fotbalové soutěže budou zrušeny. Podle informací iSport.cz příští týden Výkonný výbor FAČR přijme usnesení, že pokud se ligy od ČFL a MSFL níže nezačnou hrát nejdéle o třetím dubnovém víkendu, dojde k jejich zrušení. Tato varianta je vzhledem ke zdravotní situaci v Česku téměř stoprocentní. Následně musí též dojít k důležitým rozhodnutím o propustnosti jednotlivých soutěží. Pracovních variant existuje hned několik. A jsou závislé i na osudech FORTUNA:LIGY a FORTUNA národní ligy.

V MSFL se z jarních odvet stihlo odehrát pouze předehrávané 32. kolo. Více již vládní opatření v důsledku koronavirové pandemie odehrát nedovolila. Fotbal tak v zemi ulehl k nečekanému spánku, který nadále trvá. „Nejdůležitější je samozřejmě zdraví. Každý má rodinu, nejsme profíci, ale každý chce hrát,“ sdělil pro web fm.denik.cz sportovní ředitel frýdecko-místeckého A týmu Daniel Černaj. 

Z diskuse mezi kluby a svazovými činovníky na různých úrovních vyšlo následující: soutěže je možné dohrát pouze v případě, že k restartu dojde nejpozději o víkendu 18. až 19. dubna. Tedy týden po Velikonocích. Hrálo by se nejen o víkendech, výrazný herní provoz by byl i během řádného pracovního týdne. Toto datum, coby jakýsi deadline, má příští středu schválit Výkonný výbor FAČR. „Ano, přesně tohle řešení je na stole. Navíc je akceptováno širokým spektrem klubů,“ potvrdil iSport.cz zdroj dobře obeznámený se situací.

Jestliže k tomuto verdiktu dojde, prakticky to znamená předčasnou stopku všem neprofesionálním fotbalovým soutěžím v Česku. Podobný scénář už uvedli do praxe v sousedním Slovensku, kde už v minulém týdnu anulovali drtivou většinu amatérských soutěží.

Zrušení soutěží, respektive rozhodnutí o jejich nedohrání, je však pouze jedním krokem. Další musí následovat. Je potřeba zajistit prostupnost jednotlivých soutěží. To se bude z velké části odvíjet od dvou profesionálních lig v Česku, kterým velí Ligová fotbalová asociace. Ta prostřednictvím svého předsedy Dušana Svobody opakovaně prohlásila, že pokud to zdravotní situace dovolí, chce FORTUNA:LIGU a FORTUNA národní ligu dohrát. A klidně i v červenci.

Jestliže by takový scénář opravdu nastal a fotbal se dal v průběhu května či června do pohybu, podle řádů by v platnosti byly postupy i sestupy. Z druhé ligy padají dva celky do ČFL, případně MSFL. A to je problém. Jestliže by došlo k anulaci neprofesionálních soutěží, postupujícím by se nikdo nemohl stát. „Věříme proto, že ještě začneme hrát, i kdyby to bylo bez diváků. Chceme sezonu dokončit a pokusit se o postup,“ uvedl Černaj. „Klidně, ať se sezona protáhne až do sedmého měsíce a bez přestávky začne nový ročník. Snad se to dohraje,“ dodal. 

Verze s kompletním zrušením sezony by tedy nastala pouze v případě neaktivace první a druhé ligy. Jestliže se tyto dvě soutěže dohrají, připadá do úvahy propustnost jednotlivých lig odshora až po tu nejnižší. Další variantou je vytvoření nárazníkového pásma v podobě ČFL a MSFL. V praxi by šlo o to, že by došlo k oboustranné propustnosti mezi druhou a třetí ligou. Z té by však už nikdo nespadl a fotbalová sezona 2020/21 by začala od divizí níže ve stejném obsazení jako v nedohraném ročníku 2019/20. 

O tom, jak to vše nakonec bude, rozhodne příští týden. „Čekáme na sedmého dubna. To by měl padnout nějaký první náznak, jak by to mohlo vypadat,“ dívá se k příštím dnům. Frýdečtí se tak nyní připravují individuálně a sami se udržují v kondici. „Pod kontrolou to má kondiční trenér, prostřednictvím aplikace dostává i zpětnou vazbu,“ řekl Černaj.

Některé krajské svazy uvažují, že v případě příznivého vývoje na konci května by uvedly v život lokální turnaje, či vícekolové poháry.

Zdroj: www.iSport.cz a www.fm.denik.cz