Šéftrenér mládeže Vojvodík: Zdraví je na prvním místě!

F r ý d e k-M í s t e k - Současná nelehká situace se pochopitelně nevyhýbá ani mládeži. Právě současné dění bylo hlavním tématem našeho rozhovoru s šéftrenérem mládeže MFK Frýdek-Místek Romanem Vojvodíkem. Probíral se tréninkový proces, předčasné ukončení soutěží, zbyl však čas i na jednu krásnou vzpomínku.

Hned na úvod pojďme k nejaktuálnější věci. Výkonný výbor FAČR v úterý předčasně ukončil amatérské soutěže, což se pochopitelně týká i mládežnických soutěží…
Dalo se to předpokládat, takže nás to nepřekvapilo. My už máme se sportovním ředitelem Radkem Šmídem naplánovaná soustředění pro všechny kategorie a jen doufáme, že se celá věc vyřeší tak, že letní příprava se rozjede jako každý rok. Máme naplánovaná i přípravná utkání na léto. A také plánujeme, jakým způsobem bude možno dokončit jaro v případě ukončení stavu nouze. To celé pak předložíme vedení ke schválení. Samozřejmě jako všichni, tak i my, doufáme v brzký návrat na zelený pažit.

Situace je v celém sportovním světě naprosto výjimečná. Jak aktuálně probíhá tréninkový proces napříč kategoriemi navzdory velmi ztíženým podmínkám?
Ano, situace je výjimečná. Nikdo nečekal, že se to může kdy stát. Je to pro všechny nová zkušenost. Kluci dostali od dorostu po žáky individuální plány a snažíme se jim posílat různá cvičení. Teď chystáme s kondičním trenérem další krátká videa, jak se udržet v kondici. Komunikujeme denně s vedením klubu a snažíme se najít nejlepší řešení v téhle nelehké době. Všem přejeme hlavně pevné zdraví.

Všechny sporty to nyní mají těžké. Fotbal je ale sportem kolektivním, jak dlouho je možné se připravovat takhle individuálně?
Těžká otázka. Myslím si, že i ten nejlepší individuální plán, který je možno vymyslet, nemůže nahradit pocit míče při tréninku a trénink samotný. Můžete se udržovat kondičně na nějaké úrovni, ale ti, co hráli fotbal, ví, že to nemůže nahradit tréninkový proces. Nejsme atleti, kteří jsou zvyklí na individuální trénink a umí se připravit samostatně. Nesmíte zapomenout také, že ne každý má možnost si někde zaběhnout do přírody nebo jinak plnit to, co dostane za ,,úkol". Zkrátka to, co milujeme všichni odmala, muselo jít stranou a zdraví je v tomto případě opravdu na prvním místě! Navíc je spousta hráčů, kteří na sobě makají i bez individuálních plánů. Takové hráče pak musíte i v normálním procesu spíše brzdit ať se "nezavaří". (smích)

Jak situaci vnímáte vy? Celý život jste byl zvyklý prakticky každodenně pohybovat se na hřišti nebo kolem něj, což nyní nejde, je to asi zvláštní pocit?
Samozřejmě nám všem trenérům každodenní pobyt na hřišti velmi chybí. Ale práce kolem fotbalu máme stále dost. Jak bylo zmíněno už v úvodu, každý den jsme v kontaktu s vedením a snažíme se flexibilně reagovat na aktuální situaci i s výhledem do budoucna.

Pojďme k veselejším věcem. Blíží se totiž pětileté výročí od mimořádného úspěchu, kdy U15 ovládla Nike Premier Cup 2015. Jak na to jako tehdejší trenér týmu vzpomínáte?
Jak vzpomínám? Bylo to fantastické! I po těch letech mám husí kůži, když si na to vzpomenu. Byl to pro náš klub jeden z největších mládežnických úspěchů. Měl jsem to štěstí být u tohoto úspěchu jako trenér, ale poděkování by si zasloužili všichni trenéři, kteří se podíleli na výchově tohoto ročníku. Byla to taková odměna všem trenérům a vedení za práci, kterou v klubu děláme. Sešel se neuvěřitelně silný ročník, který vytvořil skvělou partu. Dokázali jsme vyhrát turnaj, ve kterém jsme byli na začátku papírově považováni za outsidery. Po prvním dnu nás dělil malý krůček od toho, abychom nepostoupili ze skupiny, ale co se dělo druhý a třetí den, to bylo něco nepopsatelného. Prostě taková fotbalová pohádka s překrásným koncem. Co nás těší nejvíce, je ten fakt, že spousta hráčů se dokázala prosadit ve velkém fotbale. Jejich fotbalový růst všichni sledujeme a přejeme všem mnoho úspěchů. Jen bych vyjmenoval pár jmen jako Tomáš Ostrák, Michal a Jan Fukalové, Jan Kubala.

Jak jste zmínil v předchozí odpovědi, Frýdek-Místek byl brán jako outsider, v čem spočívalo kouzlo týmu, že za ním nakonec skončila Sparta, Slavia, Baník a další československé velkokluby?
Už to bylo trochu naznačeno. Sešel se velmi silný ročník. Navíc kluci táhli za jeden provaz, a to je samozřejmě nesmírně důležité. Musí vám trochu přát i pověstné štěstíčko, ale my jsme mu šli naproti. Na závěr bych chtěl uvést, že nejen v této nelehké době patří velké díky vedení klubu a městu Frýdku-Místku za podporu mládežnického fotbalu v takové míře. I díky této podpoře jsme byli úspěšní nejen na zmíněném Nike Premier Cupu a daří se nám vychovávat hráče pro velký fotbal. Zároveň ještě jednou všem přeji hlavně pevné zdraví, a ať se zase brzy sejdeme na hřišti.