Mikulenka: Posunul jsem se zase o krok blíže mému snu

O tom, že se pílí a dřinou dá i z Frýdku-Místku dostat do velkého fotbalu, to jsme se mohli v minulých letech přesvědčit již několikrát. Uvidíme, kam následné cesty zavedou teprve 17letého záložníka Jakuba Mikulenku, který míří ze Stovek do Teplic.

Ten výčet mladých fotbalových nadějí, kteří svou kariéru spojili s Frýdkem-Místkem a v dnešní době se dokonce fotbalem i živí, je spoustu. Za zmínku stojí například brankář Tomáš Vaclík, který momentálně hájí branku španělského velkoklubu Sevilla FC. Z těch mladších musíme určitě zmínit záložníka Tomáše Ostráka, jenž patří německému 1. FC Köln a v uplynulé sezoně hájil barvy rakouského prvoligisty z Hartbergu. Dále je to také Jan Kubala. Ten válí naopak v italském celku Udinese Primavera. Prvoligové starty (momentálně jich má 21) v české nejvyšší soutěži postupně sbírá další z odchovanců klubu Michal Fukala, který obléká dres libereckého Slovanu. Zapomenout nemůžeme ani na útočníka Jakuba Šašinku. Ten má v lize odkopáno již pět sezon (Kuba patří nyní Baníku Ostrava, naposledy ale hostoval v Příbrami). 

No a pak tady máme několik talentovaných hráčů, kteří na svou šanci teprve čekají. Zmínit tak můžeme třeba Michala Kubáně (Slavia Praha B), ale nově třeba i Jakuba Mikulenku, jehož si do svých služeb vyhlédly prvoligové Teplice. No a jelikož nám Kuba Mikulenka odjel na sever Čech, aby se zapojil s teplickým dorostem do letní přípravy, položili jsme mu narychlo pár otázek.

Jakube, jsi v podstatě třetím frýdecko-místeckým hráčem, jehož cesta vede ze Stovek na Stínadla. Co vůbec na svůj přesun do Teplic říkáš?

Tak určitě jsem za tuhle možnost velice rád. Je to totiž další krok k tomu, abych si jednou v budoucnu možná zahrál první ligu, což je mým cílem a snem už odmala. Myslím si, že je to určitě rozumný krok směrem dopředu. 

Víš, o jaké tvé dva předchůdce (hráče Lipiny) se jedná? Koho jsem měl na mysli?

Samozřejmě, že to vím. Jedná se o Vencu Mozola a Matěje Hýbla, se kterými jsem se už setkal ve Frýdku v kabině A týmu. 

Před nedávnem jsi společně s Markem Siedlokem byl v Teplicích na týdenních testech. Co vše jste tam absolvovali a co bys řekl k zápasu s Plzní, ve kterém jsi v samém závěru vstřelil za teplický celek vítěznou branku?

Zhruba před týdnem jsme přijeli do Teplic a hned se připojili ke klukům. Nejprve jsme trénovali s béčkem a později i s U19. Celkem jsme absolvovali během toho týdne šest tréninků, kdy dva z toho byly dvoufázové. V neděli to pak vyvrcholilo přípravným zápasem s Plzní. Ano, máte pravdu, v závěru toho střetnutí jsem vstřelil vítěznou branku, za kterou jsem rád, ale bylo to i o štěstí. Pěkně se to ke mě odrazilo a pak už jsem to jen uklízel do prázdné branky (smích). 

V Teplicích bys měl v následující sezoně působit pouze u nejstaršího dorostu?

To, jestli budu působit pouze v U19, to teď momentálně nevím. Záležet to bude jak na trenérech, tak samozřejmě také i na mých výkonech, které budu podávat. Takže se uvidí asi až v průběhu sezony. Ale trenér mi už naznačil, že by to mělo být něco mezi teplickým B týmem a jejich U19. 

Trenérem teplické U19 je Ladislav Jamrich. Měl jsi už s ním možnost mluvit o své roli v týmu?

Toho času tam moc nebylo, takže jsem s trenérem zatím neměl příležitost mluvit. Ale věřím, že na to určitě čas přijde. 

Rodiče jsou na své syny nejspíš pyšní? Tvé první angažmá mimo okres je v Teplicích, tvůj mladší brácha Matěj zase hraje nějakou tu dobu v Olomouci...

Rodiče pyšní snad jsou, jsou si i vědomi, že fotbalem se nějak živit dá, ale chtějí po nás, abychom měli kvalitní vzdělání a minimálně alespoň tu maturitu. Takže nám pořád cpou do hlavy školu (smích). Ale je to jen dobře, je dobré myslet i na zadní vrátka, kdyby se s námi něco stalo. 

Když se ohlédneš za svou krátkou kariérou. Co nejvíce rozhodlo v tvém mládežnickém věku, že máš možnost v Teplicích bojovat časem o ligový dres? Je to štěstí? Talent? Nebo naopak dřina a pot?

Když se ohlédnu, co za tím nejspíš stojí, tak je to asi určitě vše dohromady. Určitě ale vděčím všem trenérům za mojí výchovu ve fotbale. Od každého jsem si něco vzal a tím pádem mě to posunulo. Od někoho to bylo víc, od někoho méně, ale to už tak bývá. 

Co tě teď v nejbližších dnech čeká?

V nejbližší dnech mě čekají tréninky podle tréninkového plánu s U19 popřípadě s béčkem. 

Bude určitě výhodou, že v klubu působí Matěj Hýbl. Byl sis u něj pro nějakou tu radu?

Rozhodně to výhoda pro mě bude. Hyblose už znám z Frýdku-Místku, takže jsem rád, že se můžu na něj obrátit. Ale zatím jsem si u něj pro nějakou tu velkou radu nebyl, akorát nám ukázal pár věcí na stadioně. Věřím však, že když bude třeba, určitě mi poradí i v dalších věcech. 

Jak budeš vzpomínat na léta, která si strávil ve frýdeckých Stovkách?

Na strávené léta ve Stovkách budu vzpomínat určitě v tom nejlepším. Chtěl bych určitě poděkovat všem trenérům, kteří mě vedli od přípravky až do můžu. Hlavně za to, že se mnou měli trpělivost pracovat a za to jim smekám a patří jim velké DĚKUJI, protože bez nich by to nešlo. Také bych chtěl poděkovat panu Černajovi, že mi dal možnost odejít do Teplic a posunout se o krok blíže k mému snu, za to mu děkuji.