Nejlepšími střelci žáků Roman a Janošec

F r ý d e k-M í s t e k – Gólovou podzimní statistiku našich dorosteneckých hráčů jsme probrali ještě v závěru roku 2020, nyní je na čase, podívat se na nejlepších kanonýry našich žákovských týmů. V neúplném podzimu se nejvíce dařilo ve starších žácích Matěji Romanovi a v mladších pak Adrianu Janošcovi.

Podzimní forma Future U15 vynesla střeleckou korunu Matěji Romanovi

Podzim 2020 byli kvůli koronavirové situaci poněkud hubený, první část sezóny se nakonec v kompletním formátu dohrát nepodařilo. V loňské sezóně se na podzim, a kvůli zrušenému jaru i celkově, střelecky nejvíce dařilo ve starších žácích Ondřeji Švrčkovi. Jeho střelecký počin z podzimu 2019 se bude těžko dorovnávat. Ondra nastřílel proti ligovým soupeřům 20 branek a zařadil se mezi TOP 3 střelce celé soutěže. V konkurenci nejkvalitnějších moravskoslezských týmů rozhodně pozoruhodný počin, ostatně ještě dnes máme v paměti jeho sedmigólové představení proti Karviné.

Podzim 2020 tentokrát patřil kanonýru Future U15. Matěj Roman nasázel 11 gólů a podepsal se pod povedený podzim Valcířů premiérově v Krajském přeboru. Ano, týmy zde nemají takovou kvalitu jako v lize, ale i tyto góly mají svoji váhu. Valcíři v Moravskoslezské žákovské lize to, jak už bylo zmíněno, měli logicky těžší. I oni se však dokázali prosadit. Jáchym Foldyna se trefil sedmkrát a jen větší počet odehraných utkání jej poslal ve střelecké tabulce za Damiána Prepsla. Ten byl v některých zápasech doslova neudržitelný. Hned čtyřikrát se zapsal do střelecké listiny v utkání v Opavě. Je pro U14 velkou škodou, že část zápasů kvůli nemoci nemohl absolvovat. Je možné, že by se svojí formou prostřílel až na první místo v klubovém žebříčku. Za zmínku stojí i šest gólu Radomíra Vlčka, který přišel v létě z Rožnova pod Radhoštěm, adaptace se tak povedla na jedničku. Zaujmou i čtyři branky Filipa Végha, záložníka, který je věkem stále mladším žákem.

Ofenziva U15 se krom Jáchyma Foldyny tradičně spoléhala na duo Denis Rašovský a Jakub Michalík. Druhý jmenovaný si připsal devět asistencí. Po přesunu do útoku se dařilo i hráči, kteří na hřišti většinou tvrdí muziku, Sebastian Hottek. Čtyři žluté karty z minulého ročníku tentokrát nahradily čtyři góly. V neposlední řádě je pak nutno vyzvednout i přínos kapitána Jirky Míčka. Ano, je svojí stoperskou pozicí především defenzivním tahounem, jak je ve svém mladém věku (ročník 2007) komplexním fotbalistou, však dokazuje jeho čtení hry, přehled v rozehrávce a rovnou pět gólů. Ostatně s pěti zásahy je druhým nejlepším střelcem naší U15 v MSŽL.

Mladší žákům střelecky vládli desetigólový Janošec a Čapanda

Po podzimu 2020 najdeme na prvních dvou místech střelecké tabulky dva hráče z U12. Adrian Janošec střílel výhradně za U12 v soutěži SpSM-Sever, Dominik Čapanda k tomu přidal i branky za Future U13 v Krajské soutěži. Oba fotbalisté nastříleli shodně deset gólů, pro Adriana pak hrálo to, že odehrál menší počet zápasů. Ostatně v SpSM se svěřenci trenérů Rojíčka a Hlavatíka nespoléhali jen na branky Adriana Janošce, hned jedenáct hráčů z kádru totiž vstřelilo více než jednu branku. A to ještě Valcíře trápilo proměňování šancí. To trápilo i hráče ve Future U13, zde se střelecky nejvíce dařilo Josefu Bardoňovi, který zkompletoval šest zásahů. Když si pak za Future U13 odskočil zahrát na jeden zápas kapitán U12 Oliver Jarotek, byl z toho hned hattrick.

Když hledáte nejlepšího kanonýra v U13, jdete najisto. Marek Michna kraloval kategorii mladších žáků minulou sezónu s 28 góly, i tento podzim byl hlavní ofenzivní oporou U13 v SpSM, když zaznamenal osm branek. Tedy stálice, jinak se tým U13 z části proměnil. Střelec sedmnácti loňských branek Jaroslav Tomáš odešel do Baníku Ostrava, objevily se však nové opory. Slovenský fotbalista Adam Vladimír Novák vstřelil stejný počet gólů jako Marek Michna, spotřeboval však na něj o jeden zápas více. Ofenzivní talent prokazuje v U13 i o rok mladší Daniel Pavelka, ten se trefil čtyřikrát. Samostatnou kategorií je pak Filip Végh. Ten, jak už bylo zmíněno, válčí již za U14. Pokud však okolnosti dovolily, vypomohl i U13 – dva zápasy, tři góly. Na závěr se sluší dodat, že v článku je sice řeč o nejlepší střelcích, ti však přetavují v góly společnou práci týmu. Každý hráč má v týmu svoji nezanedbatelnou úlohu, byť třeba není nejlepším střelcem či nejlepším nahrávačem.