Trenérka Valcířek J. Sikorová: Potvrdilo se, že jdeme správnou cestou

F r ý d e k-M í s t e k - Na přelomu roku jsme postupně probrali s trenéry žáků a dorostu podzim jednotlivých týmů. Nyní jsme se dostali k rychle se rozrůstající dívčí sekci našeho klubu. Na podzim vyběhly k premiérovým zápasům naše dorostenky, činily se ale i ostatní týmy. Podzim jsme hodnotili s šéftrenérkou Valcířek Janou Sikorovu. A že bylo vzhledem k obsáhlosti rozhovoru témat rozhodně dostatek.

Hned na úvod začnu bohužel otázkou smutnou. Na jaře jsme se v rozhovoru bavili, jak Valcířky zvládají nemožnost společného trénování. Ke konci roku a nyní se situace opakuje. Je to nyní horší, více frustrující, oproti jarním opatřením?
Celá situace kolem pandemie, sportu, aktivit, je pro nás pro všechny na celé zemi velmi těžká. Jestli je to více frustrující? Určitě je to smutné a všem nám společné aktivity velmi chybí. Ale musím velmi pochválit celý náš tým kolem dívek, od rodičů počínaje. Jelikož v tomto období je to hodně o tom, jak jsou nápomocni svým dětem, u nás tedy dcerkám, jak jim pomáhají v plnění sportovních aktivit i v tak těžkých podmínkách, a to se vůbec nechci zmiňovat o škole, kde mají opět všichni rodiče můj obdiv! Holky, ty musím pochválit nepopsatelně moc, naprosto předčily naše očekávání v tom, jak ke sportu a plnění plánů přistupují. Týden, co týden pro ně s trenérkami připravujeme individuální plány, sportovní hrátky různých druhů a kreativní soutěže od navrhování dresů, přes kresbu vítězného, překvapeného či zamilovaného loga, až po vymýšlení vítězného pokřiků. Mnoho dalšího pak máme připraveno, ale nemůžeme více prozradit, ať nemá někdo náskok se chystat na další výzvu. (s úsměvem) Holky mezi sebou soutěží, tvoří, běhají, posilují, pracují s míčem a zároveň se povzbuzují, kolikrát jsem tak dojata, jak mě zase něčím dalším překvapí. Zasílají videa, fotky a ty starší své aktivity sledují ve společné aplikaci.

Ač se na první pohled zdá, že vše spí a nic moc se neděje, tak u nás se toho i nyní děje velmi moc. Člověka celá tato situace donutí, aby byl ještě kreativnější, našel nové cesty, nové způsoby a stále se učil reagovat, abychom všichni zůstali aktivní, sportovali, což si myslím, že se nám velmi daří ve všech našich týmech. Ale opět díky našim perfektním rodičům! Kvůli této situaci vzniká nový projekt, kdy v úzké spolupráci s trenérkou z Teplic, Sigmy a kolegou ze Sparty rozvíjíme a chystáme pro holky všech kategorií tzv. Virtuální ligu, kde mohu prozradit zatím jen to, že naše dívky budou mít tu možnost se konfrontovat s takovými kluby jako je Sparta, Slavia, Teplice, Sigma a mnoho dalších! Bude to unikátní projekt, od kterého si slibujeme propojení celé republiky v oblasti dívčího a ženského fotbalu. Inspirací k vytvoření této akce mi byl Virtuální zápas mezi Teplicemi a Heršpicemi a nyní již takového zpestření všude využívají více a více. Takže se máme i v těžké době opravdu na co těšit a budeme holkám držet palce k úspěšnému umístění a ať si odnesou prima zážitky!

Na podzim absolvovaly svoji premiéru v dorostenecké lize naše juniorky. Oproti jiným soutěžím, chybělo dohrát pouze jedno utkání. Jak jste spokojená s podzimním účinkováním, čítám, že to byla pro holky obrovská škola k nezaplacení?
V naší situaci, kdy tak nějak stále a několikrát do roka začínáme, je to pro nás pro všechny mnohem těžší začátek, než byl pro jiné v letech dřívějších. Jsem naprosto spokojená, šťastná a na holky velmi pyšná! Jejich zájem, nadšení, přístup a nasazení je neuvěřitelné. Podařilo se nám nastavit výjimečný respekt jedné k druhé. Učíme holky, co je to týmová práce, jak si pomáhat, povzbuzovat se. To, co tvoříme, nemá být krátkodobé, ba naopak. Tvoříme pevné základy od nejmenších kategorií a společně se budeme posouvat. Důležité hlavně je, že holky hrály, že zjistily, o čem všem fotbal je. Že se nám dařilo s každým zápasem začleňovat nové věci, nové prvky a ty pak začínaly být automatikou. Opět musím zmínit, jak je skvělé, že vizi, kterou máme, dodržují jak hráčky, tak rodiče a plně nás podporují. Nejsou pro nás zatím vůbec důležité výsledky, ale posun a zlepšování krůček po krůčku a to, že se snažíme podílet na tom, ať jsou z holek v prvé řadě slušní, chytří a samostatní lidé, kteří vždy najdou cestu, jak situaci vyřešit. Zatím je spolu tým juniorek krátkou dobu, abychom očekávaly jakékoliv výsledkové úspěchy, ale je skvělé, že po nich holky touží, a to je motivuje k tomu na sobě tvrdě pracovat.

Svědomitě reprezentovaly klub i ostatní dívčí kategorie, tam byste podzim zhodnotila jak?
Tady už je to naprosto jiné téma, jelikož ta mladší děvčata jsou spolu již déle a přesně to bylo vidět v podzimních zápasech. Holky v přípravce spolu táhnou již přes rok, je vidět, že si na sebe za tu dobu zvykly. Ví, co od sebe mohou očekávat, sehrály se, mnohé se naučily, získaly sebevědomí a velmi dobře spolupracují a náramně mezi sebe přijímají další nové tváře. Tohle je přesně ten signál toho, že cesta, kterou jsme se vydali, je správná a musíme v ní ve všech kategoriích jen setrvat a pokračovat. Všem nám dělalo radost. Že se holky staly rovnocenným soupeřem pro kohokoliv, ale ani toto pro nás neznamená, že pro nás jsou výsledky prioritou. Holky moc dobře ví, že byly zápasy, kdy jsme se radovaly z předvedené hry i vítězství, ale také byly takové, kdy jsme sice vyhráli, ale radost nebyla tak velká, jelikož naše hra neodpovídala tomu, co chceme hrát.

Co vás na podzim v rámci dívčího fotbalu ve Frýdku-Místku nejvíce potěšilo?
Nejvíce? Když já mám obrovskou radost z každé maličkosti. (s úsměvem) Prožívám radost i smutek s každou naší slečnou. Asi ve mně dlouho zůstane zápas juniorek v Kopřivnici, kdy se nám podařil trenérský tah a vydařila se stíhací jízda za srovnáním stavu z 1:5 na 5:5. V druhé řadě již zmiňovaná sehranost, posun a předvedená hra přípravek. A stejně tak mě velmi těší, že mi mnoho holek píše jen tak, promluvit si, poradit se, poptat se, pochlubit, postěžovat si. On je ten kontakt velmi důležitý a nás velmi zajímá, jak se holky cítí, co jim dělá radost a co je naopak trápí. Jsme tady pro ně kdykoliv.

Premiérově jste vy, trenérky, volily ze svých svěřenkyň fotbalistku roku. Zaujala mě cena v podobě krásného dresu. Je to čisté prémiová záležitost pro aktuální a budoucí vítězky nebo se plánuje, že by lipinské holky mohly v této barevné kombinaci v budoucnu i vyrazit proti soupeřkám?
Velmi nás těší tato naše nová tradice a těšíme se již nyní na ročník 2021, je to prima chválit a oceňovat. Pro vítězku této ceny bude vždy přichystáno překvapení, vždy bude cena něčím netradiční, ale zároveň bude vycházet z dlouholetých tradic našeho klubu. Konkrétně cena, tedy dres za rok 2020 byl dlouhodobou myšlenkou, spojením různých podnětů, jedinečností, symbolem dívek a duchem klubu. Během celého roku jsme sbíraly podněty od holek, rodičů a nás trenérek. Mohl by to být určitě začátek originality dívčích týmu v našem klubu, něčeho, co bude typické jen pro holky. V návrhu tohoto dresu se nám podařilo udržet historickou šerpu, zároveň do ní vložit malými písmenky slogan "lipinské holky" a barvu, která je pro holky typická, ale není až moc sladká. (s úsměvem) Nicméně je to pouze myšlenka do budoucna, jak by mohl třeba vypadat dres ve třetí barvě pro dívčí týmy po klasické modrobílé kombinaci.