Hráče čeká náročná zimní příprava. Na jaře chce Lipina hrát útočný, nátlakový fotbal

První lednový týden začne fotbalistům Lipiny nejméně oblíbené období, a sice zimní příprava. V té je čeká spousta práce. Asistent trenéra Marek Smrčka chce hráče po kondiční stránce připravit tak, aby byli schopní na jaře hrát aktivní a náročný fotbal, kterým budou nepříjemní pro soupeře.

Zimní příprava začne hráčům Lipiny ve středu 5. ledna a potrvá takřka dva měsíce. První soutěžní zápas je totiž čeká až 5. března. Začátek přípravy se ponese v duchu nabírání fyzické kondice.

„Zaměříme se na komplexní zlepšení fyzické kondice, jelikož bychom se na jaře chtěli prezentovat náročným pojetím fotbalu. Tomu bude odpovídat náročnější tréninkový program v lednu a v únoru. Příprava bude rozfázována do několika mikrocyklů, ve kterých se budeme zaměřovat na konkrétní složky kondiční připravenosti hráčů,“ uvedl asistent trenéra FK Frýdek-Místek Marek Smrčka a dodal, že je zvědavý, jak se s tím fotbalisté popasují.

„Chceme totiž tréninkový proces nastavit tak, jak tomu není příliš obvyklé u třetiligových družstev. Možná to podobně funguje u rezervních týmů prvoligových celků, ale u třetiligových mužstev rozhodně ne,“ poznamenal Smrčka.

Hráči se v následujících dnech budou hodně věnovat posilovně. „Usilujeme o to, abychom tady měli svůj prostor, kde se můžeme věnovat silovým věcem. Samozřejmě to nebude jen o posilovně, primární je stále trénink na hřišti, kde také budeme dbát na vhodné zatížení hráčů, tak aby ta pomyslná mozaika byla kompletní a dosáhli jsme cíle, kterým je posunutí kondičních parametrů u našich hráčů,“ nastínil Smrčka a zároveň upozornil na fakt, že na třetiligové úrovni jsou hodně omezené možnosti při plánování a nastavování tréninkového procesu.

„Kluci chodí do práce, takže naším cílem není je zničit. Práce je pro ně přednější, takže je to proměnná, se kterou musíme jako trenéři na této úrovni pracovat. Každopádně silové složce v posilovně bychom se chtěli věnovat minimálně dvakrát týdně v období před sezonou, v sezoně pak alespoň jednou týdně. Budeme se zaměřovat na svalové skupiny, které hráči při fotbalu primárně, budeme se také věnovat prevenci před případnými zraněními. Samozřejmě s ohledem na technickou stránku zařazujeme spíš jednodušší cvičení, co se techniky týče a na složitější pohybové úkony hráče teprve musíme připravit, protože na této úrovni se nesetkáváme s tím, že by se někdo připravoval v posilovně. S ohledem na to všechno skládám program, který každému hráči pomůže k tomu, aby se kondičně posunul a třeba si i do budoucna prodloužil aktivní kariéru,“ přiblížil Smrčka.

Ten zároveň upozornil na to, že když k týmu přišel v průběhu podzimu společně s hlavním trenérem Robertem Pištěkem, nebylo družstvo dostatečně kondičně připravené na MSFL. „Tím se nechci nikoho dotknout nebo za to někoho vinit, ale bylo to tak. Hráči nebyli připraveni trénovat tak, jak bychom si na této úrovni představovali. Snažili jsme se hráče oživit a vnést do tréninkového procesu prvky, které nám k tomu dopomůžou, tedy krátké úseky, reakční prvky a plyometrické cvičení. Nebylo možné hned se zaměřit na sílu jako takovou, hráči nejsou na tento typ zatížení zvyklí. Navíc jsme sezonu dohrávali ve dvanácti lidech, takže jsme nešli do ničeho složitého. Nastavit tréninkový proces směrem, který je naší vizí tedy máme v plánu až teď, během zimní přípravy,“ vysvětlil Smrčka.

„Když jsme družstvo převzali, nebylo to reálné. Šlo o to tým oživit a připravit na závěr podzimní části, což se povedlo. Už jen tím, jak jsme nastavili trénink na hřišti. Kluci cítili, že je to lepší, že trénink je intenzivnější a více jim dá. Navíc jsme tréninky i trochu zkrátili, kluci uvítali to, že skončí dříve a mají více prostoru i na regeneraci. Jsem moc rád, že tady máme možnosti, jaké máme. Myslím, že tato změna měla efekt také na psychiku mužstva,“ řekl asistent trenéra.

Smrčka: Chceme být nepříjemní na soupeře a hrát nahoře

Vize trenérů hrát aktivní a nátlakový fotbal představuje podle Marka Smrčky určité riziko, protože tým je poskládaný převážně z hráčů, kteří kromě fotbalu chodí ještě do práce.

„Samozřejmě na této úrovni je pro hráče náročné hrát po celé utkání náročným způsobem a na to my jako trenéři musíme reagovat. Vize je ovšem taková, že chceme hrát útočný fotbal, aby na něj zase začali chodit lidi. Pamatuji si, že na 2. ligu tady chodilo pět i sedm tisíc lidí, dneska jich chodí 150. I to můžeme ovlivnit tím, jak se budeme na hřišti prezentovat. Hráče na to budeme připravovat. Začali jsme spoustou naběhaných kilometrů, z čehož kluci nejsou nadšení, ale chceme už tady začít s vyšší náročností. Chceme být nepříjemní pro soupeře a hrát nahoře,“ popsal Smrčka s tím, že tímto fotbalem se už družstvo prezentovalo v některých duelech na podzim. „Soupeřům hrajícím třetí ligu, ostatně jako ani týmům hrající vyšší soutěže, není příjemné, když jej protivník napadá a je na něj nepříjemný. V tomto bychom chtěli pokračovat.“

Na druhou stranu jsou si ve Stovkách vědomi současného postavení v tabulce. „Vzhledem k tomu, že jsme po podzimu na 12. místě, musíme připustit, že ne s každým soupeřem budeme hrát otevřenou partii. Minimálně v určitých fázích utkání bychom se však chtěli takto prezentovat,“ předeslal Smrčka.

„Určitě jsem pro, aby se v klubu pracovalo koncepčně a hrálo se podle určitého stylu v mládežnických kategoriích. U mužů je ale třeba brát v potaz to, že se hraje o body a také o peníze pro hráče, takže je třeba se připravovat na každého soupeře individuálně. Vize je ale hrát hezký a útočný fotbal, který se bude divákům líbit,“ uzavřel Smrčka.