Žákovští trenéři zhodnotili skončený podzim

Po skončení všech podzimních zápasů, ale také i tréninků, jsme požádali o krátké zhodnocení trenéry našich žákovských družstev.

STARŠÍ ŽÁCI U15 (ročník 2003)

Podzimní část sezony se nám vůbec jak herně, tak ani výsledkově, nevyvedla. Tudíž nemůžeme být ani trochu spokojeni. Přitom letní přípravné období si myslím, že bylo kvalitní. Absolvovali jsme soustředění ve výborných podmínkách ve Smilovicích, odehráli jsme kvalitní přípravné utkání se silnými soupeři (Dukla Praha, Karlova Nová Ves) a i první dvě mistrovská kola nám herně i výsledkově vyšla. Porazili jsme velmi silnou Olomouc a vyhráli v Hlučíně. Jenže potom přišel velký propad. Začali jsme prohrávat a co mě hodně mrzí, i velikými golovými rozdíly. Vyvrcholením tohoto výsledkového a i herního zmaru byl debakl v Olomouci 10:0. 

Kde hledat příčiny? Možná vznikl trošku problém v čase, když začal po prázdninách školní rok a 5 kluků začalo navštěvovat Regionální fotbalovou
akademii FAČR v Karviné a my už s tak úzkým kádrem trénovali většinu podzimu jen v 8 - 10 hráčích.
Také máme v kádru oproti soupeřům větší počet hráčů typologicky subtilnějších postav, tím pádem nám logicky dělá problém soubojová a silová hra většiny družstev, která se už v tomto věku všeobecně praktikuje. Musíme taky výrazně zlepšit obrannou fázi jak jednotlivců, tak i celého družstva. Obdrželi jsme totiž nejvíce branek ze všech týmů v soutěži (62)! I v útočné fázi jsme byli velmi málo produktivní a nastříleli jen 21 branek.

Kluci musí na sobě neustále makat, být k sobě kritičtí a nároční, hlavně v tréninkovém procesu. Jen takovým přístupem bude šance na to, aby se zlepšovali a odstraňovali nedostatky, které je limitují v podávání kvalitních a konkurence schopných výkonů s těmi nejlepšími hráči a mužstvy.

Karel Orel (trenér U15)

STARŠÍ ŽÁCI U14 (ročník 2004)

Kluci přechodem do starších žáků začali hrát na velkém hřišti, tedy jedenáct kluků proti jedenácti. Tato podzimní část nám ukázala, jak jsme schopni zvládat mistrovské zápasy s těmi nejlepšími týmy celé Moravy. Byly zápasy, ve kterých se nám dařilo držet krok a být vyrovnaným soupeřem Sigmě Olomouc, Slovácku, Jihlavě či Zlínu. Ale proti Baníku Ostrava a Zbrojovce Brno bylo naopak vidět, že nestačíme. Tam byl soupeř nad naše síly. Proto se do jarních zápasů musíme co nejlépe připravit, chtít na sobě zapracovat a snažit se zlepšovat, abychom v jarních odvetách podávali co nejlepší výkony.

Lubomír Macíček (trenér U14)


MLADŠÍ ŽÁCI U13 (ročník 2005)

Tento ročník pokračuje ve zdokonalování se v individuálních herních činostech. Kluci odehráli velice povedené zápasy, ale také svým laxním přístupem přišli o dobrý výsledek v některých zápasech. Nutno dodat, že po minulé sezoně opět svoji soutěž vedou. Když budou hráči pokračovat ve svém nadšení v tréninkových jednotkách, můžou být silným týmem ve starších žácích od letního přechodu. Proto uděláme vše už teď v zimní přestávce, aby se vše povedlo a aby nemuseli kluci odcházet do jiných klubů, které hrají stejné soutěže. V zimě proto máme domluvené velice dobré týmy do přípravy a v některých z těchto utkání si kluci vyzkouší, jaké to je hrát na velkém hřišti, kde se hraje 11 na 11.


MLADŠÍ ŽÁCI U12 (ročník 2006)

Kluci narozeni v roce 2006 odehráli své první mistrovské zápasy po přechodu z přípravky a nutno dodat, že jejich největším soupeřem byl právě přechod na větší hřiště. I proto měly jejich zápasy rozdílnou kvalitu. Tito hráči musí pochopit, že pokud se chtějí sami zlepšovat, musí na trénincích a v zápasech pracovat s míčem a s prostorem rychleji a kvalitněji. K tomu musí přidat rovněž i svou kreativitu a určitě se jim to pak vrátí. Na druhou stranu se ale kluci přesvědčili, že umí odehrát kvalitní zápasy, jako třeba na turnaji kvalifikace Ondrášovka Cupu. Tu dokonce vyhráli, takže v květnu příštího roku pojedou na celostátní finále, kde porovnají své síly s velmi kvalitními družstvy. A právě ta konfrontace s ostatními, navíc silnými soupeři, je to, co kluci budou v jarních bojích potřebovat.  

Radek Šmíd (za obě kategorie mladších žáků)