Devatenáctku čeká na úvod jara Zlín

Neoblíbená zimní příprava je již minulostí. Ligový dorost U19 čeká úvodní zápas, který Hlaváčovi svěřenci odehrají ve Zlíně.

Ještě než ale nejstarší dorostenci MFK Frýdek-Místek do Zlína odcestují, vyzpovídali jsme hlavního trenéra U19 a šéftrenéra SCM Radomíra Hlaváče.


Radku, jak se váš tým oproti tomu podzimnímu pozměnil?

Nejdříve tedy k odchodům. Do Liberce odešel brankář Hasalík, který se i přes to, že jsme mu v klubu nabízeli profesionální smlouvu, rozhodl pro sever Čech. To je jediný úbytek v kádru U19. Samozřejmě musíme k tomu ještě přičíst Vojtu Vokouna, který se koncem ledna podrobil operaci kolene (plastika křížového vazu) a na jaře s ním počítat nemůžeme. A příchody? Z Baníku Ostrava bude u nás na jaře působit stoper Holec a brankář Zouhar. Z Orlové k nám přichází levý obránce Botur, z Hranic útočník Křenek, a ze sousedního Třince další útočník Kvapil. 

Bude těžké se smířit s odchodem brankáře Hasalíka do Liberce?

Každý odchod talentovaného kluka z klubu zamrzí. Na druhou stranu, vždycky musíme na první místo dát to, co je pro hráče v jeho momentálním hráčském období to nejlepší. 

Myslíte z vašeho pohledu, že jeho odchod byl přeci jen trochu předčasný? Vždyť liberecký dorost v nejvyšší soutěži nepůsobí. Neměl Hasalík přeci jen ještě počkat?

Navážu na předchozí odpověď. Lukáš je věkem ještě kategorie mladší dorost, konkrétně U17. Já si osobně myslím, že jeho odchod byl předčasný. U nás byl posunutý o dvě věkové kategorie, chytal dorosteneckou ligu. Už to je v jeho případě hraniční. Lukášova muskulatura ještě není hotová. Jeho tělo ještě není dospělé. Tím chci říct, že pro něj bylo lepší právě v jeho momentální věkovém období zůstat ještě ve FM. Podmínky pro svůj růst měl u nás ideální. Chytat dorosteneckou ligu, studovat střední školu a nebýt vytržený z domácího prostředí. V Liberci bude údajně trénovat s A mužstvem a chytat za juniorku. To si myslím, že je uspěchané pro jeho vývoj. Nicméně mu přeji, aby se dokázal prosadit. Charakterově je to výborný kluk. 

Cíl pro jarní odvety je asi daný. Je jím záchrana ligové soutěže. Co byste ale k tomu ještě doplnil?

Samozřejmě, že pro splnění cíle uděláme všichni maximum, co bude v našich silách a schopnostech. Když říkám všichni, myslím tím celý klub. Souběžně s tímto cílem jde ruku v ruce co nejlépe připravit dorazové dorostence ročníku 1999 pro přechod do mužské kategorie, nejlépe do profi fotbalu. To by měla být naše největší klubová vize a motivace.

Můžete zhodnotit zimní přípravu a výsledky v přípravě?

V přípravě jsme sehráli šest přípravných utkání. Z toho čtyři z nich z mužstvy dospělých. Soupeři jako divizní Dolní Benešov a Frýdlant nás dokonale výkonnostně prověřili. V těchto zápasech jsme podali dobré výkony. Koncem ledna jsme absolvovali pětidenní soustředění v Buly Aréně v Kravařích, kde jsme měli nadstandardní podmínky k trénování. Tím bych chtěl poděkovat vedení klubu, že nám umožnilo toto soustředění absolvovat. Kluky musíme pochválit, pracovali na sobě tvrdě a líbil se nám jejich přístup. 

Domácí zápasy budete hrát opět ve Stovkách. Jaké soupeře tedy diváci uvidí?

Postupně to budou mužstva Karviné, Sparty Praha, Hradce Králové, Plzně, Slovácka, Slavie Praha, Teplic, Zlína a Sigmy Olomouc, takže si myslím, že se mají naši fanoušci a diváci, kteří najdou cestu do Stovek, nač těšit. Tím je chci poprosit, aby naše kluky chodili podporovat v co největším počtu. Hráči to budou potřebovat.

Se Zlínem jste se na podzim nehráli. Jedná se totiž o dohrávku 14. podzimního kola. Co od zápasu očekáváte? Jak těžký vás vlastně čeká soupeř?

Velice těžký a my jsme si toho vědomi. Hráčům ale neustále opakujeme, že i oni mají svoji kvalitu a svými schopnostmi a dovednostmi jsou schopni soupeřům konkurovat a být i proti nim úspěšní. Není to ale jen o jednom zápase ve Zlíně. Před námi je dalších 17 utkání a pro nás bude každý získaný bod důležitý.

Utkání ve Zlíně tedy mladí Valcíři odehrají v sobotu 24. února od 10.30 hodin. Jako hlavní rozhodčí bude zápas pískat Jiří Polák, kterému na pomezí budou pomáhat Zdeněk Kneisl a Leoš Kneisl.