Starší dorost naznačil na podzim svůj potenciál

F r ý d e k-M í s t e k - Tým zítřka, tak bychom mohli označit starší dorost Frýdku-Místku v letošní sezóně Moravskoslezské dorostenecké ligy. Mladý kádr dokázal na podzim naznačit, že může být v dohledné době výrazně nebezpečnější. Přezimuje se ziskem 24 bodů na šestém místě tabulky.

TÝM S BUDOUCNOSTÍ

Těžký oříšek řešili trenéři dorosteneckých kategorií tento podzim. Kádr U19 byl poměrně úzký, navíc bohužel nevyšly některé plánované přestupy. Jak se říká, každý nový začátek je těžký. Užší kádr se řešil posuny už od kategorie U16. Hned osm utkání tak například odehrál záložník Danil Packo, věkem ještě mladší dorostenec. A podobných případů bylo více. Ostatně čtrnáct utkání odchytal stále ještě šestnáctiletý brankář Jan Málek! Na začátku článku tak bylo logicky zmíněno, že současná U19 je tým zítřka. Nejvytěžovanějšími hráči bylo totiž fotbalisté ročníku 2001, kteří budou moci nastupovat za U19 ještě v další sezóně - Marek Bányácski, Jakub Dudek, Matěj Křenek, Vojtěch Procházka, David Forch, bratři Macečkové. Ti všichni patří již nyní k základním stavebním kamenům sestavy. Jen tři hráči dorazového ročníku pak odehráli více jak deset utkání - kapitán Vojtěch Kudláček, lídr záložní řady Matyáš Blahuta a kapitán U18 Filip Želazko. Vše popsané tak naznačuje, že pokud se kádr udrží bude v příští sezóně mnohem, mnohem silnější.


SOLIDNÍ START

Valcíři se museli na úvod soutěže popasovat s těžkým losem a za pochodu skládajícího se týmu jej zvládli solidně, byť v úvodním zápase podlehli favoritovi ligy z Opavy těsně 1:2. Následně ovšem zvítězili na půdě nevyzpytatelné Kroměříži a poté doma s Třincem. Oba zápasy jsme zvládli výsledkem 3:1.


VENKU STEJNĚ JAKO DOMA

Pokud měl A-tým podzim založený především na bodovém přísunu v domácím prostředí, starším dorostencům se doma zase tolik nedařilo. Ze sedmi zápasů vydolovali svěřenci trenéra Vojvodíka 12 bodů. Stejný počet přitom nasbírali i venku, byť k tomu měli o jeden zápas navíc. Nutno ale podotknout, že s domácím prostředím jsme se rozloučili stylově, když jsme rozstříleli Hlučín 5:0. Ostatně obě domácí utkání, které byly sehrány na hlavním hřišti, skončily výhrou.


OFENZIVA SE TRÁPILA

Začátek ligy napovídal, že by se Valcířům mohlo v ofenzivě výrazně dařit. V prvních čtyřech utkáních jsme nastříleli deset gólů, přičemž až do osmého kola jsme vždy dokázali minimálně jednou skórovat. Postupem času však naše produktivita začala zvolňovat, pokud pomineme výhru 5:0 nad Hlučínem. Na podzim jsme nakonec nastříleli 24 branek, což nás řadí až na dvanácté místo. Trenérský štáb tak jistě bude právě na ofenzivě v zimní přípravě hodně pracovat.


PEVNÁ A PRODUKTIVNÍ DEFENZIVA

Kde však patří Lipina ke špičce ligy, je defenziva. V posledních šesti utkáních povolila naše obrana soupeřům pouhé tři branky. Celkově jsme inkasovali na podzim pouze patnáctkrát a můžeme se pochlubit druhou nejlepší defenzivou celé soutěže. Lepší byla v tomto ohledu pouze Líšeň. Obrana navíc dokázala být nesmírně produktivní, vždyť nejlepším střelcem se po podzimu stal stoper Marek Bányácski. Tři góly přidal Vojtěch Kudláček, dvě branky Luděk Maceček a jednu Jakub Koval. Deset gólů z čtyřiadvaceti to je opravdu velký produktivní přísun od defenzivních hráčů.


V ŠESTNÁCTI OPOROU STARŠÍHO DOROSTU

Jak už bylo výše uvedeno, branku Valcířů hájil na podzim v drtivé většině utkání teprve šestnáctiletý brankář Jan Málek. Talentovaný gólman se tak stal již v tak mladém věku oporou nejstarší mládežnické kategorie. Cenné zkušenosti mu jistě přijdou vhod, vždyť v kategorii U19 může působit ještě další dvě sezóny! Není to však jediný vklad do našeho klubu, v kategorii U15 se ve třinácti letech stal nejlepším střelcem podzimu jeho bratr Michal. Fotbalový talent v rodině se zkrátka nezapře.