Vojvodík: Chceme A-tým více propojit s mládeží

F r ý d e k-M í s t e k - Jak se říká, plné ruce práce má nyní Roman Vojvodík. Ten na začátku lednu přebral A-tým a společně s Ludevítem Grmelou již mají za sebou úvodní tréninky. Samozřejmě nemůže s novým lodivodem Valcířů a zároveň také šéftrenérem mládeže chybět rozhovor.

Trenére, jak se vše událo, že jste nakonec převzal A-tým?
Byl jsem oslovený vedením klubu, které mi sdělilo, že nebyla prodloužena smlouva trenérům A-týmu. Byl jsem pověřený začít přípravu Áčka s tím, že jsme s manažerem mládeže Radkem Šmídem oslovili Ludevíta Grmelu, jestli by do toho nechtěl s námi vstoupit. Souhlasil. Je tu nyní v podstatě každý den a dohlíží se mnou na přípravu.

Nadále zůstáváte šéftrenérem mládeže a trenérem U19, i proto zřejmě přišlo oslovení Ludevíta Grmela?
Ano je to tak. V mládeži nadále zůstávám. Pojali jsme to takovou formou, že propojíme A-tým i s fungováním mládeže, respektive dorosteneckých kategorií. Aby to fungovalo na této bázi lépe, než doposud. Věříme, že motivace mladých hráčů bude podstatně lepší.

Pojďme ke kádru, pozitivní je, že vyjma brankářů zůstala osa týmu pohromadě...
Hráči zůstali, komplikace byla v tom, že příprava měla začít 21. ledna, což jsme nechtěli. Chtěli jsem začít podstatně dříve, hráčům jsme také poslali individuální plány na první lednový týden, ať přijdou nachystaní. Tím pádem se to momentálně trochu komplikuje s plochami, ale domluva s mládežnickými trenéry je dobrá. Navíc jsme si domluvili i fitka, kde budou probíhat speciální kondiční tréninky jak pro muže, tak pro celou dorosteneckou kategorií.

Přípravy v globále bývají o ladění formy a především zkoušení nových hráčů. Bude v tomto ohledu aktuální zimní příprava hodně variabilní?
Všichni víme, jak je tu situace komplikovaná. Věřím, že se to pro nás obrátí v dobré. Tím pádem je složitější přivádět hráče, když jim s určitostí prozatím nemůžeme slíbit nějakou dohodu. Jak jsem již ovšem zmiňoval, věříme, že vše dobře dopadne. I proto již máme vyhlédnuté některé hráče, na čemž úzce spolupracujeme právě s Radkem Šmídem. Bude se to určitě točit, každý den v podstatě může do přípravy přibýt nějaké nové jméno. Nechtěl bych to v této chvíli nějaké rozšiřovat, kdo má přijít, kdo nemá přijít. Jsme s některými hráči domluveni, že pokud se Frýdek dostane ze složitější situace, tak by přišli.

Jaká je aktuálně náplň v prvních dnech přípravy?
Náplň je klasická, je to o kondici, ale formou herních cvičení. Nejsme trenéři, kteří by vyznávali běhání dvoustovek, čtyřstovek, je to obdobná příprava, kterou jsme měli, když jsem působil s Luďou ve Vítkovicích. Jsme na ní zvyklí a fungovalo to. Chceme to v upravené formě přenést do Frýdku. Chceme také hráče zvednout psychicky, protože většina hráčů má z uplynulého půlroku v hlavě trochu zmatek. Chceme, aby je fotbal zase bavil.

Situaci vám trochu komplikuje, že ne vždy se všichni hráči mohou dostavit na trénink...
Máme v kádru studenty, kteří se musí učit, takže se nemohou dostavit na každý trénink a mají individuální plán. Například dnes bohužel někteří absentovali kvůli sněhové kalamitě, i proto jsme měli deset lidí. Ale trénink to nějak neovlivnilo. Správci dělali, co mohli, a musím jim za to poděkovat, aby dostali umělku do stavu, kdy se na ní dá trénovat. Od rána na tom dřeli. Patří jim velká pochvala. Sníh k zimě zkrátka patří. Mám jej celkem rád. (s úsměvem) Někdy je to i pestřejší, než v klasickém počasí.

Oba tréninky měly po volnu poměrně solidní náboj...
Musím kluky pochválit, má to náboj, je to dobře odježděné. Jak jsem již zmiňoval, je to formou her a obdobných věcí, ale s kondičním zaměřením. Kluci po každém tréninku využívají rehabilitace, regeneraci, která je tu výborná. Touhle cestou chceme jít čtrnáct dní, pak by se to mělo už krystalizovat.

Do přípravy s A-týmem se zapojili i hráči z dorostu...
Ano, to je pravda. Máme tu naše šikovné dorostence - Kubu Dudka, Matyáše Blahutu a Vojtu Kudláčka. Na dnešním tréninku byl i brankář Honza Málek, protože Andrejko musel pracovně odjet do Prahy. To je právě cíl spolupráce mládež - muži, že si budeme vytahovat do A-týmu šikovné dorostence, ať se oťukají v mužském fotbale.