Žižka: K soupeři máme respekt, ale my chceme zvítězit

Před fotbalisty MFK Frýdek-Místek stojí velká výzva. V sobotu odpoledne hrají Valcíři v Hlučíně. Pokud vyhrají, stanou se sice zaslouženými, ale určitě asi i překvapivými vítězi třetiligové soutěže. Nepředbíhejme však...

Ve své dosavadní trenérské kariéře tak důležité utkání ještě nikdy Jan Žižka nekoučoval. Před trenérem frýdecko-místeckých Valcířů stojí v sobotu pořádná výzva. Se svým týmem během jarních odvet totiž ani jednou neprohrál. Navíc dokázal stáhnout šestnáctibodovou ztrátu Líšně, která v polovině soutěže jasně vévodila MSFL a mnoho fotbalových expertů ani nepochybovalo, že se tým z Brněnska nechá o takovýto luxusní bodový náskok Frýdkem-Místkem připravit.

V minulém kole se tak přeci jen stalo a Valcíři kolo před koncem soutěže vedou tabulku. Pokud v sobotu zvítězí v Hlučíně, vrátí se po roční pauze zpátky do druhé nejvyšší fotbalové soutěže.

„Když si tak vzpomenu, tak jsem v nějakém rozhovoru po polovině soutěže řekl, že jsme mohli mít o klidně o šest bodů více, ale také i méně. A jestli jsem věřil, že můžeme vůbec náskok Líšně stáhnout? V zimě jsem si volal s Petrem Švachem ze Slavičína a trochu jsme se o tom tématu bavili. Tvrdil jsem mu, že pořád je ta soutěž hratelná, že ještě o postupujícím není rozhodnuto. My ale v té chvíli spíš pomýšleli na umístnění někde v první trojce. Že jsme teď první, tak za to mohou jen a jen hráči na hřišti a samozřejmě pak i celý náš sportovní managment klubu. My trenéři to za nikoho na hřišti neodběháme, nevstřelíme branky a ani žádné situace před naší brankou neubráníme,“ usmívá se na začátku tohoto týdne trenér Jan Žižka.

Stál někdy před vámi takto těžký úkol, kdy se posledním zápasem rozhodne o úspěchu či neúspěchu?

Určitě ne (rázně). Když jsem byl ještě aktivním hráčem, tak jsem hrál ve finále mistrovství Evropy devatenáctiletých a ten zápas jsme nezvládli. Teď jde o úplně jinou roli, pro mě vlastně premiérovou. Věřím však, že se nám společně ten poslední krůček podaří a pak budeme moci oslavit návrat do druhé ligy. Jsme si ale vědomi, že se jedná o derby a ke svému sobotnímu soupeři třímáme velký respekt. My se také musíme koukat pouze na sebe, chceme ten poslední zápasy sezony zvládnout.

Kde jste během jarních odvet viděl největší sílu u svého družstva?

Určitě a jednoznačně musím říct, že v kabině. Neskutečná parta, je super sledovat, jak kluci dokáží držet pospolu. To vše se pak samozřejmě odráží i na hřiště. Když se nám fotbalově nedařilo, tak jsme přeci jen zápas dokázali ubojovat. Neinkasovali jsme a vždy vstřelili tu potřebnou jednu branku. I proto znovu říkám, největší sílu máme v kabině.

Je ale jasné, že to, jak se mužstvo prezentovalo během celé jarní části, není pouze zásluhou samotných hráčů?

Souhlasím, máte pravdu. Vše tu během jara klapalo na jedničku. Počínaje sportovním vedením od Franty Morice až k Danu Černajovi. Dále pak lidi, kteří se starají jak o hráče, tak i o atmosféru v týmu, můj asistent Josef Sláma, vedoucí Tomáš Žáčik, masér Láďa Krabec, který je takovou spojkou mezi kabinou a námi. Velké díky patří i kondičnímu trenérovi Davidu Arabaszovi, klukům neskutečně pomáhají i individuální tréninky s Martinem Pulpitem. Já bych ale nerad na někoho zapomněl. Až skončí sezona všem osobně poděkuji. Tihle všichni totiž mají obrovský podíl na tom, kde se momentálně Frýdek-Místek nachází.

Do Stovek se pomalu vrací zase fanoušci. Kolik jich očekáváte v sobotu v Hlučíně?

Nejen kabina, ale i celý realizační tým si samozřejmě přeje, aby za námi dorazilo co nejvíce fanoušků. Já ale nebudu tipovat, my jsme opravdu rádi za každého fandu, který klukům fandí a podporuje je. Tohle je pro nás totiž obrovská vzpruha. My se těm lidem budeme chtít odvděčit, takže je na zápas v Hlučíně zvu. Vždyť nám jde o všechno.

Doma se Hlučín porazil, jak odlišný to bude oproti podzimu nyní zápas?

Jo, já vím, doma jsme je porazili, ale pořád se jedná o velmi dobrého a kvalitního soupeře. Navíc musím znovu zopakovat, že jde o derby a to jsou vždy specifické zápasy. Nám však velí situace, do které jsme se dostali, že je musíme porazit. Změnili sice před nedávnem trenéra, ale tým zůstal více méně stejný. Moc se u nich za poslední měsíce neudálo. Opravdu kvalitní soupeř.

V jakém rozpoložení se nyní hráči nachází?

Já si myslím, že v dobrém. Všichni vnímáme ten poslední krok. Teď kluci dostali regenerační volno, ale od úterý se připravujeme poctivě na sobotní zápas.

Velkou výhodou určitě bude, že v týmu jsou zkušení borci jako Varadi, Literák, Hloch, Vašíček či Mozol a samozřejmě brankář Kofroň, který vychytal již neuvěřitelných dvanáct utkání bez obdržené branky. Tohle je asi ta největší síla Valcířů?

My se o tyhle kluky opíráme celé jaro. Zápasy jsme zvládali právě i tou zkušeností. Defenzíva nám pracuje na jedničku, teď už jen zmobilizovat síly a jaro podtrhnout tím, co si všichni v klubu přejeme.