V bojovně hraném derby se z vítězství nakonec radovali fotbalisté z Vítkovic.
23.kolo (19.4.2017) | MěS Vítkovice
MFK Vítkovice - FK Frýdek-Místek
3:2

Ještě ráno by si málokdo vsadil, že se utkání vloženého 23. kola na ostravském Městském stadionu odehraje. Navrátivší se zima pokryla sněhem celé hřiště, ale domácí pořadatelé udělali obrovský kus práce a v 17 hodin se tedy šlo na věc.

Už úvodní šance Vítkovic ze 7. minuty naznačila, že domácí fotbalisté to se záchranářskou misí myslí naprosto vážně (na jaře Vítkovice jen jednou prohrály: Táborsko 2:3, Žižkov 1:0, Třinec 0:0, Varnsdorf 2:1, Znojmo 3:0, Sokolov 1:1). Po kombinační akci na pravé straně se k zakončení málem dostal Jan Matěj. Pozorná obrana Valcířů jej ale ke střele nepustila. Naopak ve 12. minutě jsme dali domácím fotbalistům až příliš volného prostoru. Centrující Vaněk našel na zadní tyči Mišinského a ten hlavou otevřel skóre zápasu - 1:0. "Do utkání jsme šli s tím, že jej chceme vyhrát, a myslím, že to bylo i vidět. Brzy jsme se dostali do vedení a chvíli to vypadalo, že jsme hru i kontrolovali. Soupeř ale pak ožil, začal nás přehrávat a my jsme najednou byli nějací vlažní," komentoval úvod střetnutí domácí trenér Ivan Kopecký.

Valcíře inkasovaná branka nakopla. Ve 21. minutě se po Šumského rohovém kopu dostal k zakončení Ševčík, ale mířil jen těsně kolem pravé tyče. Podobně skončila i Slaninkova technická paráda o sedm minut později. Tohle kdyby skončilo v bráně, figuroval by náš záložník určitě v anketě Gól roku. Trocha vzruchu přinesla 39. minuta, kdy Matěj nevybíravě zasáhl v obličeji Ševčíka, ovšem víc, než odpískaný faul na polovině hřiště, z toho nebylo.

Ve 43. minutě bylo ovšem srovnáno! Slaninka tělem oklamal nadskakujícího Texla, přesným pasem našel v šestnáctce Vyskočila. Tomu zakončení ještě nevyšlo, ale odražený míč se dostal k volnému Berežnému, který si už skulinku podél domácího gólmana našel - 1:1. Radost nám bohužel do poločasové přestávky nevydržela. Už v nastavném čase pláchl po pravé straně Fiala a přesnou ranou rozjásal nejen svou lavičku, ale i ostravské příznivce na prořídlé tribuně - 2:1. "Dostali jsme gól do šatny, který nás na chvíli zlomil, ale už v šatně jsme si k tomu něco řekli a po pauze jsme se dostali zpět do zápasu," řekl frýdecký trenér Miroslav Nemec.

Na začátku druhého dějství nám sice zatrnulo, když Kovaříkův pokus prosvištěl jen kousek od levé tyče Prepslovy branky. Byli jsme to ovšem my, kdo se mohl radovat ze vstřelené branky. V 54. minutě se dostal v šestnáctce soupeře k míči Hykel a povedenou střelou jsme podruhé v zápase srovnali krok - 2:2. "O přestávce jsme si řekli, že musíme pokračovat aktivně, bohužel jsme znovu nechali soupeře vyrovnat. V tu chvíli to s námi nevypadalo dobře, soupeř se tlačil dopředu a bylo znát, že to chce zvrátit na svou stranu. I vzhledem k těm posledním výsledkům, které měli," řekl vítkovický kouč.

Nejspíš rozhodující okamžik střetnutí přišel po hodině hry. Domácí Fiala odcentroval a Jan Matěj hlavou znovu poslal do těsného vedení soupeře - 3:2. Závěrečná půlhodinka byla už jen naším marným dobýváním ostravské branky. V 79. minutě našel Byrtus před domácí brankou Berežného, ale jeho hlavičce chybělo snad jen pár centimetrů. Za hlavu se mohli hostující příznivci držet i v 81. minutě, kdy Byrtusova dělovka skončila na břevně, nevyšla nám ani následná dorážka Hykela. Poslední pokus k vyrovnání (a bylo by naprosto zasloužené) měl v nastaveném čase brankář Prepsl, který se dostal ke hlavičce po Šumského rohovém kopu. Bohužel míč skončil v náruči gólmana Květona. "Hodnotit zápas je pro mě momentálně už trochu klišé, prohráli jsme totiž za sebou už čtvrtý zápas. Myslím si však, že dnes jsme tady odehráli jeden z nejlepších zápasů. Derby rozhodla třetí branka, a přestože jsme se snažili utkání ještě zvrátit, odjíždíme s prázdnou. Ano, měli jsme tlak, trefili jsme břevno, měli jsme i další šance, ale bohužel na nás leží deka. A teď nás čeká těžký zápas s Pardubicemi,“ hodnotil střetnutí frýdecko-místecký trenér Miroslav Nemec.

Jak již náš kouč naznačil, v sobotu 22. dubna hostíme od 17 hodin ve Stovkách tým Pardubic.

MFK Vítkovice - MFK Frýdek-Místek 3:2 (2:1)

Branky: 12. Mišinský, 45.+1 Fiala, 60. Matěj – 42. Berežný, 54. Hykel. Rozhodčí: Mrázek – Kotík, Boček. ŽK: Matěj, Ondráček – Slaninka, Byrtus. Diváci: 420.

Vítkovice: Květon – Cverna, Mikula, Honiš, Prajza – Texl (88. Gebert), Matěj, Vaněk, Fiala – Mišinský (74. Ondráček), Kovařík (63. Szotkowski). Trenéři: Ivan Kopecký a Roman West.

Frýdek-Místek: Prepsl - Ilko, Literák, Klabník, Švrček – Berežný - Hykel, Šumský, Slaninka (65. Byrtus) - Vyskočil (75. Nworah) - Ševčík. Trenér: Miroslav Nemec.

Ivan Kopecký (trenér Vítkovic): Tento zápas se mi hodnotí dobře. Šli jsme do něj s tím, že musíme vyhrát a na začátku to bylo vidět. Hráli jsme dobře a dostali se do vedení. Chvíli jsme hru kontrolovali, ale soupeř ožil, začal nás přehrávat a my byli ve zbytku poločasu vlažní. Dostali jsme vyrovnávací branku, ale pro nás byl extrémně důležitý gól do šatny. V kabině jsme si řekli, že musíme pokračovat aktivně, ale nezačali jsme dobře, nechali jsme soupeře vyrovnat a v tu chvíli to nevypadalo nejlépe. Frýdek se tlačil dopředu, chtěl to zvrátit na svoji stranu, i vzhledem k jeho posledním výsledkům, ale nám se podařilo dát nádherný gól. Potom nás opět zatlačil, měl tam břevno, několik nebezpečných centrů. Na druhou stranu my měli nebezpečné brejkové situace, které jsme mohli vyřešit. Výsledku si ceníme, soupeř byl hodně kvalitní. Tři body mají pro nás opět cenu zlata. Hráče můžu opět pouze pochválit, není snadné hrát každý zápas pod takovým tlakem.

Miroslav Nemec (trenér Frýdku-Místku): Hodnotit tento zápas je pro mě momentálně jako klišé. Prohráli jsme čtvrté utkání. A to přesto, že jsme, podle mého názoru, odehráli jeden z nejlepších zápasů. Dostali jsme gól do šatny, který nás na chvíli zlomil, ale v kabině jsme si něco řekli a dostali se zpět do zápasu. Po naší hrubé chybě jsme dostali třetí gól, ale snažili jsme se utkání zvrátit. Měli jsme tam šance, trefili jsme břevno, vytvořili si tlak. Ale prohráli jsme a čeká nás další těžký zápas s Pardubicemi.