Zagłębie Sosnowiec - FK Frýdek-Místek 1:0

O jedinou branku přípravného střetnutí se postarali domácí v samém závěru.
(6.7.2019) | Wodzisław Śląski
Zagłębie Sosnowiec - FK Frýdek-Místek
1:0

Zatímco pro druholigový Sosnowiec šlo již o čtvrtý letní přípravný zápas (prohry s Dunajskou Stredou 2:3 a s Tychy 1:4 plus výhra nad Třincem 2:1), pro Valcíře to byla naopak první ostrá příprava (Frýdek započal letní přípravu teprve ve čtvrtek). Utkání se odehrálo v krásném prostředí Gosław Sport Center ve městě Wodzisław Śląskie.

Zagłębie Sosnowiec je čtyřnásobným vicemistrem Polska. Stejný počet úspěchů má loňský účastník polské nejvyšší soutěže v rámci polského Národního poháru, který Sosnowiec 4x vyhrál, a to v sezonách 1961/1962, 1962/1963, 1976/1977 a 1977/1978. Ekstraklasu se však našemu sobotnímu soupeři udržet nepodařilo a společně s Midezem Legnica sestoupil. Pro malou zajímavost, v jeho dresu hrával do léta například záložník Martin Pribula, který u nás působil na podzim roku 2014 (v týmu byli ale i další tři Slováci Patrik Mráz, Martin Tóth a Lukáš Greššák, který přestoupil do Olomouce).

Blízko úvodního gólu byla domácí družina ve 4. minutě, kdy se po rohovém kopu soupeře pískala penalta. K ní se postavil Szymon Pawłowski, který naštěstí mířil vedle frýdecko-místecké branky. O šest minut později faulovala hostující defenzíva Piaseckeho a pískala se druhá penalta v zápase. Ani tu však Sosnowiec proměnit nedokázal, když pokus Małeckeho dokázal zlikvidovat brankář Bárta.

A tak mohlo udeřit na druhé straně. V 18. minutě domácí obrana pozapomněla na Varadiho, jenže jeho rána jen o chlup minula branku polského gólmana Stępniowskieho. Gólu se tedy příznivci, kteří na tento přípravný zápas dorazili, v první půli nedočkali.

Také po změně stran jsme s domácím celkem dlouho drželi bezbrankový stav, až deset minut před koncem střetnutí se Zagłębie podařilo zásluhou střídajícího Górala skórovat – 1:0.

Vůbec první vzájemné měření sil tak skončilo těsným vítězstvím polského druholigisty. Ke druhému zápasu v přípravě nastoupí Valcíři ve středu 10. července od 10 hodin na hlavním hřišti Bukowa 1 a jejich soupeřem bude celek GKS Katowice (trojnásobný vítěz Polského poháru a 2x vítěz polského Superpoháru).

„Z pohledu toho, že šlo pro nás o úvodní střetnutí na začátku přípravy, tak zápas naprosto splnil svůj účel. Bylo sice patrné, že náš soupeř je v přípravném období o větší kus dál, jelikož je čeká začátek soutěže již za dva týdny,“ začal s hodnocením přípravy sportovní ředitel A týmu Daniel Černaj. „Od úvodních minut byla patrná převaha domácích, kdy nám trochu trvalo, než jsme se s jejich hrou dokázali srovnat. Z toho pohledu můžeme být s jednogólovou porážkou spokojeni, jelikož jsme narazili na opravdu velmi zdatného soupeře, který se chce poprat v sezoně o rychlý návrat do nejvyšší polské soutěže. Určitě bychom vyzdvihli výkon kluků, jelikož šli do zápasu z velmi náročných tréninků. Také nás potěšily výkony některých mladých hráčů. Co můžu prozradit, tak do utkání s Lodží budeme zkoušet všechny hráče, které budeme mít v přípravě. Po utkání s Frenštátem už náš kádr zužíme a osmnáct hráčů odjede na soustředění do Polska,“ dodal Černaj.

Od pondělí se po zranění k týmu připojí Jakub Teplý, který se do Frýdku vrací z Jihlavy, dále se začne s mužstvem připravovat také Michal Skwarczek a po dovolené vracející se kapitán Petr Literák. Během týdne by se rovněž mohl dořešit příchod Tomáše Hykela z Baníku Ostrava.

Trenér Martin Pulpit do úvodního přípravného zápasu letošní sezony nasadil i několik noviců v lipinském dresu. Zde je malé představení těchto hráčů:
Michal Bárta (1. Valašský FC, SK Sigma Olomouc, SK SULKO Zábřeh, FK Čáslav, SK SULKO Zábřeh, FC Baník Ostrava, SK Dynamo České Budějovice, FK Jablonec, Bohemians 1905, FK Fotbal Třinec)
Adam Kebísek (1. FK Prostějov, FC Baník Ostrava, Slezský FC Opava, MFK Vítkovice, FC Hlučín, TJ Valašské Meziříčí, FK Jablonec)
Jan Koňařík (TJ Tatran Halenkov, FC Vsetín, SK Sigma Olomouc, FC Hlučín, TJ Tatran Halenkov, FK SK Polanka n. O., TJ Tatran Halenkov, Orzeł Branice (Polsko), FC Viktoria Otrokovice)
Michal Babiec (Slask Wroclaw, FC Wrocław Academy)
Samuel Jamieson (Glasgow Rangers U17, U20, Stirling Uni, St. Mirren FC U20, St. Mirren FC B tým, Brechin City, St. Mirren FC)
Martin Kutáč – se vrátil z půlročního hostování v třetiligové Viktorii Otrokovice
Dorostenci MFK: Málek, Packo, Hajnoš (naposledy 1. FC Slovácko), Želazko, Psota