Jarní část otevře derby!

Dlouhá zimní přestávka a následná příprava je za námi! Už v sobotu přivítáme na domácí půdě Frýdlant nad Ostravicí. Ten se nachází na poslední nesestupové 15. pozici. Válcovny jsou na 9. místě. Derby začíná 9. března ve 14:30 hod.

Trenér Robert Pištěk: První jarní kolo a hned Frýdlant. Rivalita veliká a to je dobře, proto se fotbal hraje a chodí se na něj. Doufám, že si na tribuny najde cestu hodně fanoušků, ať má zápas správnou atmosféru. Nečeká nás nic lehkého, soupeř se proti nám vždy dokáže vyhecovat a předvést dobrý výkon. Po hráčích chci, aby byli koncentrovaní a sebevědomí. Věřím, že pokud dodržíme základní principy, které si řekneme před zápasem a předvedeme svoji kvalitu, budeme úspěšní."

Vítězná generálka Frýdlantu

Generálku před jarními odvetami třetiligové soutěže obstaral Frýdlant zápas proti ambicióznímu diviznímu mužstvu z Hlubiny. Zápas se odehrál na umělé trávě v tréninkovém centru Vista a z výhry 2:0 se nakonec radovali frýdlantští fotbalisté. „Musím říct, že soupeř má opravdu velmi kvalitní tým a já musím za dnešek kluky pochválit. Hráli moc dobře. Bylo to přesně to, co my, jako trenéři, po nich chceme v každém tom zápase,“ pochvaloval si kouč 1. BFK Radim Wozniak.

Toho po skončení utkání, které po gólech Kedroně a Svatonského vyhráli Frýdlanští 2:0, potěšil nejen konečný výsledek a výhra, ale hlavně předvedený výkon. „Některé výkony byly nadstandardní, ale co však bylo hlavní, tak že jsme domácí do nějakých velkých šancí nepouštěli. Naopak jsme si je vytvářeli my, jen jsme museli být trpěliví. Po prvním gólu se už hráčům zvedlo to správné sebevědomí. Potěšilo mě, v jaké pohodě jsme zvládli ten závěr střetnutí. Ten se odehrál zcela v naší režii,“ dodal Wozniak.

V týmu se v zadních řadách objevil čtyřiadvacetiletý Alexandr Holec, který naposledy působil v rumunském týmu ACS Foresta Suceava. „Teď už ale přichází úplně jiná doba a jiné zápasy. Jsem však rád, že si kluci opět ukázali, že ten fotbal hrát umí. Věřím, že se jim zvedlo patřičně sebevědomí a že si půjdeme to jaro užít. Sestavu budeme střídat, jak se říká, ať už hraje Petr nebo Pavel, tak pořád budeme vystupovat jako tým. Zkrátka výhry i prohry budou společné,“ zdůrazňuje před začátkem jarní odvetné sezony trenér 1. BFK. „Nesmíme ale generálku moc přecenit, už za týden nás čeká souboj o body. Dokázali jsme však proti soupeři, který je nadstandardní v divizi, možná by se vůbec neztratil ani ve třetí lize, odehrát velmi dobrý fotbal. Ale jak se říká, nic není starší, jak včerejší vítězství. My se teď musíme dobře připravit na utkání ve Frýdku-Místku. Na ten zápas se všichni v týmu moc těšíme. Chceme lidem, kteří nám nepřejí, zavřít pusy,“ dodal Wozniak. (zdroj: 1bfk.cz)

TJ Unie Hlubina - 1. BFK Frýdlant n. O. 0:2 (0:0)

Branky: 62. Kedroň, 66. Svatonský

Sestava BFK: Thimel (46. Prepsl) – Střižík, Škorík (60. Blahuta), Holec – Literák, Juříček, Šafner, Mikulenka – Kedroň, Varadi (60. Svatonský) – Hajnoš (70. Papík)

Dvougólový Bitta, zvládnutá generálka

V generálce na jarní část sezóny se Frýdek-Místek vydal do Hranic. Dvakrát se prosadil nově příchozí hráč Matyáš Bitta. Po jedné brance přidali Gorčica, Kohut a Massaniec. Lipina tak zvítězila 5:1.

„Generálka zvládnuta herně i výsledkově. Kromě patnácti minut v prvním poločase kdy jsme zbytečně vyklidili pole a dostali zbytečný gól jsem byl spokojen. Projevili jsme se jako tým, který táhne za jeden provaz. Každopádně bych to ukončil tím, že není co slavit. Důležitý a směrodatný je další týden a to zápas s Frýdlantem, na který zvu všechny příznivce a fanoušky,“ řekl po utkání trenér Robert Pištěk.

SK Hranice - FK Frýdek-Místek 1:5 (1:2)

Branky: 2x Bitta, Gorčica, Kohut, Massaniec

Sestava FM: Lasák - Massaniec, Velner, Bialek, Michlík - Obuch, Gorčica - Neumann, Janjuš, Hykel - Bitta

Střídali: Přibyl, Rubý, Zupko, Kohut, Martiník, Coufal

Podzimní derby nabídlo mnoho gólů

První zápas Lipiny v novém ročníku Moravskoslezské fotbalové ligy nabídl deštivé počasí, ale také plno branek. První půle úvodního kola MSFL byla z obou stran velice svižná, hráči si na promoklém trávníku nedarovali ani metr prostoru. Zkrátka, divákovi, který na derby v sobotním odpoledni zavítal, se musel fotbal líbit. K prvnímu vzruchu došlo v 11. minutě, kdy sudí Proske ponechal po faulu na Byrtuse výhodu a ránu Hladíka hostující gólman Lasák vyrazil. Podobně skončil na druhé straně střelecký pokus Janjuše, to běžela 29. minuta. O čtyři minuty později se už skóre utkání přeci jen změnilo. Byrtus zahrával z pravé strany standardní situaci a Sebastian Pejša v pádu poprvé rozjásal frýdlantské fanoušky – 1:0.

Radost z vedení ovšem domácím dlouho nezůstala. Ve 38. minutě se za naší obranu dostal Adam Gorčica a pravačkou nedal brankáři Prepslovi šanci – 1:1. Jednobrankové vedení si ale Frýdlanští dokázali vzít zpátky jen po pár vteřinách hry. Zogata našel z pravé strany volného Davida Kedroně a ten přízemní ranou trefil přesně prostor u Lasákovy pravé tyče – 2:1.

Hned v úvodu druhého dějství se dral do zakončení Hladík, jeho střelu šajtlí zblokoval na rohový kop včas vracející se Massaniec. V 59. minutě se už hosté málem radovali z vyrovnání, střelu Hykela ovšem soupeř dokázal srazit na roh. Z něj už hosté skórovali, když se na bližší tyči prosadil Patrik Rubý – 2:2. Frýdeckomístecký hráč tak otevřel bláznivou čtyřminutovku, ve které padly nakonec ještě další dva góly. V 61. minutě se totiž už potřetí v zápase ujali domácí těsného vedení. Dlouhý nákop Hajnoše skončil u Kedroně, ten posunul míč na pravou stranu k volnému Michalu Hladíkovi a po jeho křižné ráně vedl Frýdlant 3:2.

V 63. minutě zahrávali hosté jeden z mnoha rohových kopů a Daniel Bialek hlavou přehodil brankáře Prepsla – 3:3. Závěr střetnutí se hrál již v režii frýdeckomísteckého celku, který prováhal velkou šanci na zvrat v 75. minutě, to frýdlantského gólmana nahradil na brankové čáře číhající Literák, který odkopl míč do bezpečí. Posléze domácí přečkali obrovskou šanci hostí v 86. minutě. Lipina tak s Frýdlantem remizovala již potřetí v řadě. (zdroj: 1bfk.cz)

Martin Šrámek (1. BFK Frýdlant n. O.): „Jsem rád, že deštivé počasí lidi od fotbalu neodradilo, myslím si, že jich na derby přišlo docela dost. Z výsledku jsme samozřejmě zklamaní, jelikož jsme v zápase nad soupeřem třikrát vedli. Bohužel jsme dvakrát inkasovali z rohových kopů, což není určitě náhoda. Dva góly jsme dostali i v poháru ze standardek. Neříkám, že nemůžeme dostat branku, ale soupeři proti nám skórovali teď třikrát z rohu. Je to o tom, že kluci se nemohou ve vápně spoléhat jen na dva nebo tři hlavičkáře, že to tam odbouchají. Jak jsem už řekl, mrzí nás ta remíza, jelikož jsme třikrát vedli. Bohužel jsme pokaždé hodně brzy inkasovali vyrovnávací branky. Ve druhé půli nám dělaly obrovské problémy jejich křižné nakopávané míče. Z nich hosté vytěžili spoustu rohových kopů a my se tím dostali pod tlak. Kluky přesto musím pochválit. Máme zcela nový tým, dalo by se říct, že i hodně mladý. Hráči si na sebe musí zvyknout a já doufám, že to bude z naší strany zápas od zápasu lepší. Přeci jen přišlo šest nových kluků, pevně věřím, že nás v týdnu doplní ještě sedmý. Hráči jsou mladí, ale na druhou stranu mají možnost hrát třetí ligu, která jim dodá ty patřičné zkušenosti.“

Robert Pištěk (FK Frýdek-Místek): „Utkání muselo být hodně atraktivní, protože možná za pětapadesát minut čistého času, jelikož se více nehrálo a především v první půli byl zápas neskutečně rozkouskovaný, padlo šest branek. Pro fanouška perfektní. Dáme venku tři góly a nezískáme tři body, to je těžký. Třikrát jsme dotahovali a ve druhém poločase jsme už byli na hřišti víceméně jenom my. Soupeř vyčkával na protiútoky a jeden takový proměnil. Chválím tým co se týče nasazení, protože jde vidět, že kabina táhne za jeden provaz a jsou schopni nepříznivý výsledek zvrátit. Na druhou stranu stranu si myslím, že jsme soupeři v první půli nabídli příliš mnoho standardní situací, ze které padl také úvodní gól. Každopádně je to bod z venku, ten se vždycky počítá.“

1. BFK Frýdlant n. O. - FK Frýdek-Místek 3:3 (2:1)

Branky: 33. Pejša, 39. Kedroň, 61. Hladík - 38. Gorčica, 59. Rubý, 63. Bialek

Sestava BFK: Prepsl (K) – Zogata, Literák, Pejša, Hajnoš (86. Dedek) – Byrtus (72. Škorik), Blahuta, Juříček, Svatonský (67. Mikulenka) – Hladík, Kedroň

Sestava FM: Lasák – Neumann, Coufal (K), Massaniec, Hykel – Bialek (90. Šponer), Obuch (53. Střelec) – Janjuš, Gorčica, Martiník (82. Halda) – Rubý